Dzisiaj jest środa, 19 czerwca 2019 r., 170 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Dużo ciekawej wiedzy w jeszcze ciekawszej formie. Za nami Dni Kultury Brazylijskiej.
Dodał: KamZap, 08-10-2018 09:44, odsłon: 752
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

W sobotę w CKA zakończyło się VI Spotkanie z cyklu Kultury Świata. Tym razem dzięki tej inicjatywie Kozienickiego Domu Kultury, mieszkańcy Kozienic i okolic mieli okazję poznać kulturę największego kraju Ameryki Południowej. Spotkanie z Brazylią trwało trzy dni i było poświęcone kilku podstawowym elementom takim jak: muzyka, film, kuchnia czy tamtejsze sztuki walki.

Przez całą sobotę Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach było zdominowane przez brazylijskie klimaty. Od godziny 13:00 trwały warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży „Maska karnawałowa” oraz „Brazylijska grzechotka” prowadzone przez instruktorki KDK.

Następnie w sali kameralnej mogliśmy dowiedzieć się wszystkiego co o Brazylii powinniśmy wiedzieć. Było to możliwe dzięki wykładowi Anny Tomasiewicz, która jest absolwentką iberystyki, sekcji portugalskiej, a Brazylią pasjonuje się od ponad 20 lat. Prowadząca prelekcje poruszyła takie zagadnienia jak tradycja karnawału i tego jaką formę on przybiera w różnych miastach. Była również mowa o Brazylii pod kątem jej historii, obecnego zróżnicowania etnicznego czy geografii.

Istną kopalnią wiedzy o kraju samby i największego karnawału świata jest blog Anny Tomasiewicz caipiroska.pl.Doświadczenia Anny Tomasik to nie tylko podręcznikowa wiedza. W listopadzie wybiera się ona w swoją 10. podróż do Brazylii.


Nieodłącznym elementem kultury każdego kraju jest jego kuchnia. W CKA nie mogło więc zabraknąć w tym dniu potraw prosto z Brazylii. Były m.in. kanapki z bułeczek Pao de queijo, czyli brazylijskich bułeczek serowych oraz coś na ciepło: ryż, czarna fasola i farofa (prażona mąka z manioku) z kawałkiem pomarańczy.


A na deser mus z marakui i brigadeiro (podobno najbardziej pożądany smak świata).

 

Później w patio CKA byliśmy świadkami krótkiego pokazu brazylijskiej sztuki walki – capoeira. Capoeira jest sztuką walki, chociaż bywa często nazywana tańcem, tańcem-walką lub grą. Zamieszanie to jest spowodowane jej specyfiką. Obecność instrumentów muzycznych, śpiew, płynne, zamaszyste ruchy, obrotowe kopnięcia i mnogość form akrobatycznych sprawia, że przeciętny widz oglądający roda de capoeira zastanawia się na co właściwie patrzy. I tak, zgodnie z zamysłem twórców capoeiry, ma właśnie być.Tę przedziwną dla naszej kultury sztukę walki prezentowali członkowie Centrum Capoeira Radom.

 


Następnie w czasie wykładu Jarosław Dziewierz opowiedział o historii Capoeiry, jej głównych założeniach i postarał się wytłumaczyć czym tak naprawdę ona jest.

 


Po części teoretycznej przyszedł czas na praktyczną. Każdy mógł spróbować.

 


Wiedzę zdobytą w ciągu trzech dni w CKA można było wykorzystać w quizie i wygrać upominki od Kozienickiego Domu Kultury.

 


Kto chciał, mógł w międzyczasie zrobić sobie tatuaż.

 


Przez trzy dni w CKA można było oglądać wystawę zdjęć „Magiczna Brazylia”


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Anna Miśkiewicz
W Mniszewie (gm. Magnuszew) właśnie rozpoczął się protest przeciwko planom rozbudowy drogi krajowej 79, a...
Fot. Kozienice24
W środę 19 czerwca uczniowie w całej Polsce zaczęli letnią przerwę w nauce. W kozienickich szkołach w cza...
ilustracja
Ostatni uczniowie wygaszanych gimnazjów poznali swoje wyniki. Egzamin gimnazjalny składał się z tr...
ilustracja
Uczniowie klas ósmych podstawówek poznali wyniki sprawdzianu. Szkoły na Mazowszu wypadły ni...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook