Dzisiaj jest wtorek, 19 marca 2019 r., 78 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Cudowna muzyka rozbrzmiała w Kozienicach. Za nami VI festiwal im. Józefa Furmanika
Dodał: KamZap, 09-04-2018 06:30, odsłon: 3149
Chór „Poznańskie Słowiki”. Fot. Kamil Zapora
Chór „Poznańskie Słowiki”. Fot. Kamil Zapora

Cztery chóry zaprezentowały swoje umiejętności podczas VI Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika, który odbył się w niedzielę, 8 kwietnia w kościele pw. Świętego Krzyża w Kozienicach.

Już od sześciu lat w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, tuż po Świętach Wielkanocnych w kościele pw. Świętego Krzyża licznie gromadzą się Kozieniczanie i goście spoza naszego miasta, żeby wysłuchać koncertów w wykonaniu chórów i zespołów mających w swym repertuarze dzieła o tematyce sakralnej, w tym kompozycje Józefa Furmanika – wybitnego muzyka, organisty i wykładowcy związanego z Kozienicami. Wszystko to za sprawą Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika, który już na dobre zagościł w kalendarzu wydarzeń kulturalnych naszego miasta.

 

- Muzyka w każdych czasach łagodzi obyczaje i jest to nam bardzo potrzebne. Jestem rad, że tylu Kozieniczan i gości zebrało się, aby posłuchać pięknej muzyki – tymi słowami burmistrz Tomasz Śmietanka dokonał oficjalnego otwarcia festiwalu.


Na festiwalu obecna była wnuczka patrona – Maria Antonina Furmanik, która otrzymała kwiaty od burmistrza.

 

W tym roku w czasie szóstej odsłony festiwalu przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się cztery chóry. Jako pierwsi wystąpili gospodarze: Chór Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika i Chór FERMATA Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Muzycznej „Kanon”.

Chór Fa-Mi-Re powstał w 2004 roku z inicjatywy siostry Barbary Wycech, ale składa się z osób świeckich, miłośników muzyki i śpiewu. W swoim repertuarze posiadają wiele utworów kozienickiego kompozytora, co też zaprezentowali w niedzielę pod kierunkiem siostry Anny Sulimy.

 

 

FERMATA skupia sympatyków śpiewu chóralnego, wywodzących się z rozmaitych środowisk społecznych i zawodowych, a najliczniejszą grupę stanowią pracownicy oświaty. Pracą zespołu kieruje Anna Kuczmera – nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach. 

Po koncertach gospodarzy przyszedł czas na chór SPES IN DEO, który w repertuarze skupił się na poszczególnych momentach z życia Jezusa Chrystusa. Od narodzin, przez męczeńską śmierć po zmartwychwstanie. 


 

Gwiazdą tegorocznego festiwalu były Poznańskie Słowiki, które w tym roku dały już jeden koncert w Kozienicach, na którym królowały kolędy. W niedzielę w ich repertuarze znalazły się m.in. kompozycje Wacława z Szamotuł, założyciela chóru Stefana Stuligrosza, czy Mozarta.

„Poznańskie Słowiki” to jeden z najsłynniejszych polskich chórów, doskonale znany nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Historia tej formacji sięga jesieni 1939 roku. Jego założycielem i szefem artystycznym (przez 72 lata!) był Stefan Stuligrosz. Od 2012 roku dyrektorem artystycznym chóru jest wychowanek znanego profesora – dyrygent Maciej Wieloch. Za organami zasiadł natomiast Maciej Bolewski.


Po zakończonym występie gościa festiwalu na wszystkich przybyłych czekała niespodzianka. Zaplanowaną na godz. 18:00 mszę świętą zainaugurował Michał Zarański – wieloletni organista z kozienickiej parafii. W 1953 roku mając zaledwie 17 lat był jednym z organistów grających na pogrzebie Józefa Furmanika. Michał Zarański jest tym samym przykładem wspaniałego mostu muzycznego i organowego z Festiwalem Muzyki Sakralnej w Kozienicach.

 


Mało jest osób równie związanych z patronem festiwalu jak Michał Zarański.

 

Ostatnim punktem Festiwalu była wspólna modlitwa pod pomnikiem Jana Pawła II dla uczczenia 4. rocznicy kanonizacji Papieża Polaka. Miała ona miejsce 27 kwietnia 2014 roku – dokładnie tego samego dnia w Kozienicach odbył się II Festiwal Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem papieskim.

 


W imieniu samorządu kozienickiego kwiaty pod pomnikiem złożyli (od lewej): przewodniczący rady miejskiej w Kozienicach Mariusz Prawda, burmistrz gminy Kozienice Tomasz Śmietanka, wiceburmistrz Małgorzata Bebelska oraz starosta kozienicki Andrzej Jung.


Kwiaty pod pomnikiem złożył również Mirosław Podolski reprezentujący Krzysztofa Figata – prezesa Enei Wytwarzanie, która była sponsorem festiwalu, a także…


… dyrektor PSP nr 4 Tomasz Trela.


Wartę przy pomniku pełnili uczniowie PSP nr 4, której patronem jest właśnie Jan Paweł II.

 

Józef Furmanik (1867-1953) - wybitny kompozytor, organista, wykładowca, wychowawca wielu pokoleń organistów, muzyków, śpiewaków oraz człowiek wielokrotnie wyróżniany najwyższymi odznaczeniami. Pozostawił po sobie nie tylko wiele opracowań muzyki organowej i liturgicznej, ale także wzór postawy człowieka, który bez reszty oddał się muzyce. Ostatnie 6 lat swojego życia spędził w Kozienicach.

Organizatorami festiwalu byli Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka i Parafia pw. Świętego Krzyża w Kozienicach. Sponsorem wydarzenia była Enea Wytwarzanie, a patronat medialny sprawowały Kozienice24.pl


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Drużyna Mundurowych (z lewej) triumfowała w tegorocznym turnieju. Fot. P.Nowak/PSP4
W sobotę 16 marca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach po raz ósmy...
Fot. Kozienicki Dom Kultury
W niedzielę, 17 marca w Kozienickim Domu Kultury odbył się kolejny Poranek teatralny dla dzieci. Tym raze...
źródło: Facebook
W poniedziałek 18 marca w starostwie powiatowym w Garwolinie odbyło się kolejne spotkanie w sprawie budow...
Fot. KPP Kozienice
Jedna osoba została ranna w wypadku, do którego doszło w poniedziałek rano w Janikowie Folwarku. C...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook