Dzisiaj jest niedziela, 26 maja 2019 r., 146 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) Bo wolność rodzi się w pieśni – koncert wieńczący obchody 100 lat polskiej niepodległości
Dodał: KamZap, 16-12-2018 23:13, odsłon: 1080
Fot. Kamil Zapora
Fot. Kamil Zapora

W niedzielę 16 grudnia w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach odbył się koncert wieńczący organizowane w gminie Kozienice obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzisiejszego wieczoru usłyszeliśmy zbiór najbardziej znanych i lubianych pieśni patriotycznych zaaranżowanych specjalnie na trio dęte blaszane – „Gold Bras Trio”.

Przybyłych na koncert przywitał dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach Krzysztof Reczek. – Dzisiejszy koncert jest finalnym akcentem obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizowanych w naszym mieście – mówił dyrektor.

Wśród przybył na koncert był burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski – Jednym z głównych aspektów, dzięki którym Polakom udało się zachować tożsamość narodową w czasie zaborów była nasza kultura, a jej istotnym elementem były właśnie muzyka i śpiew, takie jakie usłyszymy za chwilę – mówił burmistrz.

Wśród publiczności znaleźli się również m.in. starosta Kozienicki Andrzej Jung i radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka.

Gwiazdami dzisiejszego wieczoru było trio blaszane Gold Bras Trio w składzie: Paula Lis-Sołoducha – waltornia, Ewa Harasimiuk – puzon i Sebastian Smędra – trąbka, a także Anna Potyrała - Listwoń – sopran i Krzysztof Ciupiński-Świątek – tenor.Narratorem koncertu był Tomasz Szuran, który  przeprowadził publiczność poprzez poszczególne etapy historii. Jego anegdoty poprzedzające każdy utwór intrygowały, zachęcały do słuchania i były ciekawą lekcją historii.

 

 

W czasie koncertu usłyszeliśmy m.in. takie muzyczne symbole walki o wolność jak: „Marsz, marsz Polonia”, „Warszawianka”, czy „Marsz I Brygady”.

 

 

„Marsz, marsz Polonia” nazywany jest nieformalnym polskim hymnem. Publiczność w sali podkreśliła to słuchając całego utworu na stojąco.

 

 

Artyści, których mieliśmy okazję wysłuchać  to wykonawcy cenieni na całym świecie, którzy reprezentowali Polskę podczas licznych festiwali i konkursów. Współpracują również z najlepszymi orkiestrami w kraju m.in. Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Opera Narodowa, Filharmonia Narodowa.

 

 

Moc polskiej pieśni patriotycznej dodatkowo wybrzmiała dzięki dwojgu wokalistom: Annie Potyrale i Krzysztofowi Ciupińskiemu-Świątkowi

 

 

Koncert prowadził Tomasz Szuran.

 

Organizatorami koncertu były kozienickie instytucje i organizacje takie jak: Muzeum Regionalne, Stowarzyszenia "Pamięć i Przyszłość", Społeczny Komitet Budowy Pomnika Niepodległości, Szkoła Muzyczna I stopnia oraz Związek Piłsudczyków RP – Koło w Kozienicach.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
ilustracja
W piątek 24 maja Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowis...
ilustracja, Pixabay.com
Pogotowie zostało ogłoszone dzisiaj w związku z koniecznością podjęcia działań mających na celu zminimali...
Fot. Kamil Zapora
W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W czwartek 23 maja Kozienice odwied...
Siłownia plenerowa na Osiedlu Energetyki w Kozienicach. Fot. Kamil Zapora
Trzy wnioski o dotację do Otwartych Stref Aktywności złożone w tym roku przez Gminę Kozienice zostały poz...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook