Dzisiaj jest wtorek, 22 stycznia 2019 r., 22 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
(ZDJĘCIA) 50 lat Elektrowni Kozienice - Trudne budowy początki
Dodał: KamZap, 22-03-2018 13:28, odsłon: 2541
Fot: Kozienice – monografia miasta i regionu 1945-1990/Sebastian Piątkowski, Kozienice 2012
Fot: Kozienice – monografia miasta i regionu 1945-1990/Sebastian Piątkowski, Kozienice 2012

Wycinkę drzew przy budowie Elektrowni prowadzono w ścisłej współpracy z oddziałem saperów, początkowo pracownicy administracji i członkowie kadry inżynierskiej pracowali w barakowozach. Spory z miejscowymi rolnikami łagodził proboszcz parafii Świerże Górne ks. Adam Socha. Te i wiele innych faktów znajdziecie w czwartym artykule o historii Elektrowni „Kozienice”.

Wczesną wiosną 1968 r. w Świerżach Górnych pojawili się pierwsi robotnicy, mający przygotować grunt pod budowę elektrowni. Nadzór nad tym etapem prac powierzono inż. Zdzisławowi Krawczykowi. Podlegli mu pracownicy otrzymali pozornie proste zadanie, obejmujące wykarczowanie lasu o powierzchni blisko 60 ha. Operacja ta pozostawiła ślady we wspomnieniach wielu uczestniczących w niej osób. Jak wspominano, drzewa były ścinane na wysokości kolan, a następnie na pnie i korzenie zakładano liny, które podczepiano do koparek i spychaczy. Poważny problem wiązał się z faktem, że karczowany las naszpikowany był niewybuchami, pociskami artyleryjskimi i innymi „pamiątkami” po niedawno zakończonej wojnie. Wycinkę prowadzono w ścisłej współpracy z oddziałem saperów. Wykazali się oni wysokim profesjonalizmem – w trakcie prac nie doszło do ani jednego niekontrolowanego wybuchu, który pociągnąłby za sobą straty ludzkie i materialne.

Podstawowe, prowadzone w bardzo szybkim tempie, prace przygotowawcze pod budowę elektrowni zakończyły się po kilku miesiącach. Już w ich trakcie zespół pracowników warszawskiego przedsiębiorstwa „Beton-Stal”, kierowanych przez Zenona Mirkowicza, rozpoczął budowę sieci utwardzonych dróg dojazdowych do placu budowy, wznoszenie baraków mieszkalnych, instalowanie linii energetycznej i sieci telefonicznej. Finałem pierwszego etapu prac stało się powołanie do życia przedsiębiorstwa „Elektrownia Kozienice w budowie” pełniącego rolę głównego inwestora. Jego dyrektorem naczelnym został inż. Adam Biały – wybitny specjalista z zakresu turbin parowych, współtwórca wielu inwestycji energetycznych w kraju i poza jego granicami, zajmujący wcześniej stanowisko dyrektora technicznego Elektrowni „Stalowa Wola”. Stanowisko głównego inżyniera powierzono Tadeuszowi Rubaszowskiemu – specjaliście o ogromnym doświadczeniu, kierującemu wcześniej wznoszeniem trzeciej siłowni w Stalowej Woli, a w kilka lat później – jak pokazała przyszłość – pierwszemu w historii dyrektorowi naczelnemu Elektrowni „Połaniec”. Generalnym wykonawcą inwestycji zostało przedsiębiorstwo „Beton-Stal”, które utworzyło w Kozienicach swą filię. Na stanowisko jej dyrektora powołano inż. Józefa Zielińskiego – dotychczasowego dyrektora budowy Elektrowni „Pątnów”.

Barakowozy i hotele pracownicze

Dzięki ogromnemu wysiłkowi wymienionych osób, a także całej rzeszy ich współpracowników, zaczęła powstawać infrastruktura niezbędna dla funkcjonowania kozienickiej elektrowni, a zwłaszcza zapewnienia w miarę normalnych warunków codziennego życia jej budowniczym. Początkowo pracownicy administracji i członkowie kadry inżynierskiej pracowali w barakowozach zainstalowanych na obszarze inwestycyjnym, nocując w prywatnych kwaterach wynajmowanych w mieście. Bardzo szybko rozpoczęto jednak wznoszenie hoteli pracowniczych w Świerżach Górnych, a także budowę Osiedla Energetyki w Kozienicach, gdzie już w końcu 1969 r. oddano do użytku pierwszy blok mieszkalny, usytuowany przy ul. Kopernika.

Chociaż budową kierowali przybysze z różnych stron kraju, znaczną część robotników karczujących las, budujących drogi i wznoszących obiekty mieszkalne oraz użytkowe stanowili rdzenni mieszkańcy powiatu kozienickiego. Co ciekawe, wielu z nich odnosiło się do całej inwestycji nie tylko ze sceptycyzmem, ale wręcz z niechęcią. Budowa elektrowni oznaczała wręcz rewolucję społeczną, burzącą dotychczasowy, utrwalony przez długie dziesięciolecia porządek. Wielu rolników nie mogło pogodzić się z faktem, że tereny uprawne będą teraz wykorzystywane na cele przemysłowe. Świat, w którym największym poważaniem cieszyły się osoby starsze, posiadające bogate doświadczenie życiowe, znikał bezpowrotnie, gdyż młodzi ludzie woleli korzystać z rad inżynierów i techników, znających nie tylko Polskę, ale również sąsiadujące z nią kraje. Bardzo ważny był też czynnik ekonomiczny – okazywało się, że młody mężczyzna pracujący na budowie elektrowni jest w stanie zarobić więcej, niż jego ojciec czy dziadek, prowadzący gospodarstwo rolne. Nierzadko prowadziło to do najróżniejszych waśni i konfliktów. Osobą, która odegrała ogromną rolę w łagodzeniu sporów był proboszcz parafii Świerże Górne ks. Adam Socha. Wielokrotnie udzielał on budowniczym dużej pomocy, m.in. zachęcając swych parafian do wspierania inwestycji.

Kształcenie kadr

W 1969 r. rozpoczęto wykopy pod fundamenty bloków energetycznych, a na plac budowy wkroczyły specjalistyczne przedsiębiorstwa, m.in. „Elektrobudowa”, „Hydrocentrum”, „Termokor” i in. Równocześnie trwały prace nad wzniesieniem siedzib Zespołu Szkół Zawodowych, przychodni zakładowej, a także kolejnych budynków mieszkalnych. Warto wspomnieć, że docelową liczbę pracowników elektrowni szacowano na 1,5 tys. Dążność do zapewnienia jej dobrze wykwalifikowanych kadr spowodowała utworzenie w Radomiu i Warszawie nowych szkół średnich – techników energetycznych. Ich absolwentów zamierzano zachęcać do kontynuowania nauki na studiach wyższych oraz osiedlania się właśnie w Kozienicach i podejmowania zgodnej z ich zainteresowaniami, dobrze płatnej pracy. W samym mieście powstała nowa placówka edukacyjna – zasadnicza szkoła energetyczna. W pierwszym roku szkolnym jej uczniowie pobierali naukę w Radomiu, a następnie przenieśli się do tymczasowego budynku w Świerżach Górnych.

Dr Sebastian Piątkowski


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Mariusz Grotkowski
Burmistrz Kozienic, wójtowie powiatu kozienickiego, przedstawiciele sejmiku województwa maz...
fot. Archiwum Starostwa Powiatowego w Kozienicach
7 stycznia w czasie zebrania komisji zdrowia rady powiatu kozienickiego przedstawiciele Grupy Nowy Szpita...
Fot. Enea Wytwarzanie
18 stycznia ponad 30 wolontariuszy z Enei Wytwarzanie wzięło udział w spotkaniu z Zarządem, podczas kt&oa...
W środę 23 stycznia o godz. 17:00 w Bibliotece Publicznej Gminy Gniewoszów odbędzie się wieczornic...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook