Dzisiaj jest środa, 23 stycznia 2019 r., 23 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
Fabryka Domów Bogucin
‘Leśna Nekropolia’, czyli pierwsza książka poświęcona w całości kozienickiemu cmentarzowi
Dodał: KamZap, 18-12-2017 07:52, odsłon: 3321
fot. Kamil Zapora
fot. Kamil Zapora

Na co dzień chodząc na cmentarz by odwiedzić naszych bliskich zmarłych mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak bogatym źródłem wiedzy historycznej może stanowić to miejsce. Przekonać możemy się o tym czytając książkę Krzysztofa Boryczki.

Temat poruszony w najnowszej pozycji wydanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej z pewnością jest tematem oryginalnym.

 

- Brak w tutejszej literaturze regionalnej, mam tu na myśli tereny kielecczyzny i radomszczyzny, opracowania, które w sposób spójny i konsekwentny traktowało by o kozienickim cmentarzu, a teren ten ze względu na swoje niewątpliwe atuty zasługuje na takie opracowanie – mówił Krzysztof Boryczka.

 

Książka podchodzi do tematu cmentarza rzymskokatolickiego w Kozienicach z wielu stron. Znajdziemy w niej rozdziały poświęcone historii jego powstania wyjaśniające m.in. jego obecne położenie. Autor zwraca również uwagę na dziedzictwo kulturowe cmentarza zawarte w jego nagrobkach. Są poruszone kwestie ich architektury, estetyki i symboliki, a wszystko to podparte jest dziesiątkami zdjęć i ilustracji.

 

W książce nie brak również elementów właściwych dla każdej pracy naukowej, którą ta pozycja niewątpliwie jest, czyli: wykresów, tabel i kopii dokumentów pełnych danych statystycznych i socjologicznych. W opracowaniu tym znajdziemy nawet takie informacje jak wykaz gatunków roślin porastających teren cmentarza.

 

Krzysztof Boryczka jest jednym z najmłodszych członków TMZK, a książka jest jego pisarskim debiutem, jednak jak sam przyznaje pomysł na nią nosił w sobie już od kilku lat.

 

- Pomysł narodził się w 2012 roku kiedy nieżyjący już Bogusław Górniak powiedział mi podczas spotkania promocyjnego mojej autorskiej wystawy fotograficznej „Nasze Powązki”: „Pisz Pan!”. Mieszkałem wtedy w Kielcach i ta myśl kiełkowała przez jakiś czas w mojej głowie, ale po powrocie do Kozienic  zdecydowałem się działać na rzecz naszego miasta. Uważam, że ono na to zasługuje. Warto tu mieszkać po to by realizować swoje pasje, zainteresowania i pokazywać ludziom z zewnątrz piękno tego miejsca – przyznaje autor.

 

W sobotę 16 grudnia w Centrum Kulturalno-Artystycznym miało miejsce spotkanie promocyjne „Leśnej nekropoli”, na której obecnych było wiele osób. Wśród nich: członkowie TMZK razem z Prezesem Lechem Wiśniewskim, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Kozienicach ks. Kazimierz Chojnacki, wiceburmistrz Gminy Kozienice Małgorzata Bebelska oraz wiele innych osób z Kozienic jak i spoza naszego miasta zainteresowanych tym co Krzysztof Boryczka miał do powiedzenia w kwestii nigdy wcześniej tak szeroko nie omówionej.

 

 1

W czasie spotkanie głos zabrali również zaproszeni goście

 

W czasie prelekcji autor przybliżył treść swojej książki, a także opowiedział jak wyglądała praca nad nią. Po prezentacji każdy mógł nabyć egzemplarz publikacji wzbogacony o autograf autora. Teraz będzie ona dostępna w siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy Kozienice przy ulicy Kochanowskiego.

 

2
Każdy kto chciał mógł wzbogacić swój egzemplarz książki o podpis autora wraz z dedykacją

 


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Komisja zdrowia rady powiatu kozienickiego 7 stycznia poznała ofertę Grupy Nowy Szpital. Fot. Archiwum
W poniedziałek 28 stycznia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kozienicach przy ul. Kochanowski...
Kozieniccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który podczas awantury domowej zaatakował swojego brat...
Fot. Zespół Szkół w Kozienicach
W dniach 16-20 stycznia w Zespole Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach odbyła się...
Obecny dworzec kolejowy w Zajezierzu. Fot. bazakolejowa.pl
Za niespełna 1,5 miliarda złotych ma powstać około 200 nowych dworców w całej Polsce i pięć w regi...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook