Dzisiaj jest niedziela, 26 maja 2019 r., 146 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Dużo zdjęć) Na szlakach niepodległości. Ponad 500 osób wzięło udział w rajdzie PTTK.
Dodał: KamZap, 21-09-2018 14:23, odsłon: 1892
Fot. Kamil Zapora/A©Arpass. Zdjęcia ze szlaku: Mirosław Mazur
Fot. Kamil Zapora/A©Arpass. Zdjęcia ze szlaku: Mirosław Mazur

W czwartek 20 września ponad 500 osób przeszło z Żytkowic do Królewskich Źródeł w ramach I Wojewódzkiego Zlot Młodzieży oraz pierwszego z cyklu rajdów organizowanych przez kozienicki PTTK pod hasłem „Młodzież na szlakach niepodległości”. Wybór Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach na miejsce startu nie był przypadkowy, ponieważ obie inicjatywy nawiązują bezpośrednio do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

I Wojewódzki Zlot Młodzieży zorganizowany został przez Mazowieckie Forum PTTK i oddział PTTK w Kozienicach. – Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości pojawiła się inicjatywa zorganizowania takiego rajdu – mówił wiceprezes kozienickiego PTTK Mirosław Mazur. Znaczna część środków na tę imprezę pochodziła ze źródeł zewnętrznych m.in. od Enei Wytwarzanie. Dzięki temu do wzięcia udziału w obu naszych rajdach można było zaprosić ponad 500 uczestników. – Uczniowie mogli do nas dołączyć za symboliczną kwotę – mówił Mirosław Mazur.

Trasa rajdów mająca w swoich założeniach nawiązywać do 100 lat polskiej niepodległości rozpoczęła się w miejscu bezpośrednio związanym z walką o wolność ojczyzny, czyli przy Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach.

Do Żytkowic przyjechała młodzież z ponad 30 szkół nie tylko z powiatu kozienickiego, ale całego Mazowsza. Na miejscu przywitali ich gospodarze gminy Garbatka-Letnisko, gdzie znajduje się Mauzoleum - wójt Robert Kowalczyk i sekretarz Teresa Fryszkiewicz.

 


- Cieszę się, że szlak niepodległości PTTK wiedzie przez gminę Garbatka-Letnisko i to miejsce. Mauzoleum pod którym teraz się znajdujemy powstało w 1933 roku i właściwie nie zmieniło się od tamtej pory z tym wyjątkiem, że w 2014 dzięki staraniom Gminy zostało odrestaurowane – mówił Robert Kowalczyk. Wójt skorzystał z okazji i zaprosił wszystkich na obchody 104 rocznicy Bitwy pod Laskami i Anielinem, które odbędą się 14 października. 


Bitwa trzech marszałków


O Mauzoleum opowiedział zebranym Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. – To właśnie w tym miejscu, ponad 100 lat temu Legiony Polskie złożone z młodych osób, niewiele starszych od was stoczyły jedną z wielu walk o wolność ojczyzny – mówił do uczniów Krzysztof Zając. Jak mogliśmy dowiedzieć się z tej krótkiej lekcji historii, Bitwa pod Anielinem i Laskami rozegrała się w październiku 1914 roku  i była jednym z elementów większej operacji iwanogrodzko-warszawskiej (dęblińsko-warszawskiej). Na tych terenach zacięte boje toczyły sprzymierzone armie niemieckie i austrowęgierskie przeciwko armii rosyjskiej. W bitwie brały udział również Legiony Polskie, które choć były polską formacją to działały pod auspicjami Austrowęgier. Omawiana bitwa była również bardzo krwawa, bo zginęło w niej ponad 200 Legionistów. Warto również wspomnieć, że w Bitwie pod Laskami i Anielinem brało udział trzech przyszłych marszałków Polski: Józef Piłsudski, Edward Rydz Śmigły i Michał Rola-Żymierski. Mauzoleum w Żytkowicach powstało by upamiętnić tych, którzy w tym miejscu oddali życie za wolność, a jego otwarciu w 15 rocznicę odzyskania niepodległości, czyli 1933 roku towarzyszyły wielkie uroczystości państwowe.

 

Z Żytkowic uczestnicy ruszyli w 8 kilometrową trasę do Królewskich Źródeł, gdzie odbyło się podsumowanie rajdu, w tym konkursy: krajoznawczy, historyczny, a także z wiedzy o Elektrowni Kozienice z nagrodami od Enei Wytwarzanie.

 


O dodatkową oprawę zadbali przedstawiciele 22. Pułku Ułanów Podkarpackich w Garbatce-Letnisko z dowódcą Pawłem Kibilem.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Bardzo dobra inicjatywa.Jak ja byłem dzieckiem nikt nas nie oprowadzał po tych miejscach pamięci, one były jakby same sobie zostawione.Po latach odwiedzam te miejsca z własnej inicjatywy i ciekawości którą musiałem zaszczepić sobie sam.Doskonała lekcja historii dla dzieciaków.
21-09-2018, 20:16:01
+ 2
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
ilustracja
W piątek 24 maja Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowis...
ilustracja, Pixabay.com
Pogotowie zostało ogłoszone dzisiaj w związku z koniecznością podjęcia działań mających na celu zminimali...
Fot. Kamil Zapora
W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W czwartek 23 maja Kozienice odwied...
Siłownia plenerowa na Osiedlu Energetyki w Kozienicach. Fot. Kamil Zapora
Trzy wnioski o dotację do Otwartych Stref Aktywności złożone w tym roku przez Gminę Kozienice zostały poz...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook