Dzisiaj jest wtorek, 11 sierpnia 2020 r., 224 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielone
[AUDIO] Znormalizowany z kierunkiem na inwestycje. Burmistrz Kozłowski o projekcie budżetu na 2020 rok
Dodał: MaG, 26-11-2019 18:07, odsłon: 2275
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

- Projekt budżetu jest kompromisem między tym co bym chciał, a tym co możemy. - mówi burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski o przedłożonym radnym projekcie budżetu na rok 2020.

Posłuchaj:
Burmistrz Piotr Kozłowski o projekcie budżetu na 2020 rok

Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski przedłożył Radzie Gminy Miasta i Gminy Kozienice projekt budżetu na 2020 rok. Ogółem dochody zaplanowano w wysokości w wysokości ponad 186 432 882,00 złotych, kwota wydatków i rozchodów wynosić będzie dokładnie tyle samo. Przyszłoroczny budżet ma być kompromisem pomiędzy oczekiwaniami a możliwościami finansowymi gminy.

- Wynika to z wielu przyczyn. Taka główna to sytuacja finansowa tzn. wytyczne jakie otrzymaliśmy z Ministerstwa Finansów, czyli ponad 2 miliony mniej ze względu na PITy, prawie dwukrotny wzrost Janosikowego z 1,7 miliona złotych na prawie 3,5 miliona, ponad milion mniej subwencji, która jest konsekwencją odejścia pewnej liczby dzieci z gimnazjów przy ich likwidacji . Czyli na dzień dobry mamy prawie 5 milionów mniej. Do tego wzrost dość znaczący wynagrodzeń w zakresie minimalnego wynagrodzenia z wyłączeniem dodatku stażowego. W skali całej gminy, gdzie mamy kilkuset pracowników obsługowych czy gospodarczych, których wynagrodzenia będą generowały sporo wydatków. Zwiększają się również wydatki na oświatę ale nie tylko na wynagrodzenia nauczycieli ale również osoby pracujące jako obsługa, to ogranicza nasze możliwości inwestycyjne, które chcieliśmy zrealizować. - wyjaśnia założenia budżetowe burmistrz Piotr Kozłowski

Dochody bieżące w 2020 roku stanowią 96,70% dochodów ogółem i są wyższe od przewidywanego wykonania na 31.12.2019 roku o 4 351 553,00 zł.  Znaczny  wpływ na wzrost dochodów  bieżących w 2020 roku mają dochody na zadania zlecone, które w porównaniu do dochodów zaplanowanych Gminie na 31 października 2019 roku są wyższe o 7 409 005,00 zł i wynoszą 32 936 595,00 zł.

W    skład   dochodów   bieżących  wchodzą  wpływy  z  podatków  i  opłat,  udziały  we  wpływach  z podatków stanowiących dochody budżetu państwa, subwencje ogólne, dotacje oraz pozostałe dochody bieżące (dotacje na zadania z zakresu administracji rządowej, realizowane w drodze umów i porozumień, wpływy z usług itp.) niebędące dochodami majątkowymi.

 

BĘDZIE KONTYNUACJA INWESTYCJI

Prócz rozpoczętych inwestycji miasto planuje również szereg nowych inwestycji. Wśród nich znalazły się projekty dotyczące modernizację dróg, budowę miejsc parkingowych i oczywiście zakup autobusów o napędzie elektrycznym.

- Największe inwestycje będą kontynuowane czyli sala gimnastyczna w szkole nr 3, sala w Stanisławach mam informacje, że otrzymamy ponad milion złotych rządowej dotacji na drogi, do tego dojdzie kolejny wniosek na drogę, która dostała dofinansowanie środków unijnych. Prawdopodobnie, jeśli radni zatwierdzą wniosek, będzie realizowana modernizacja ulicy Skłodowskiej tj. dostosowanie miejsc parkingowych do nowo powstałego żłobka i prawie 5 milionów złotych na autobusy elektryczne i ładowarkę. - mówi burmistrz Kozłowski

WYDATKI GMINY

Wydatki bieżące gminy ustalono na poziomie przewidywanego wykonania na koniec 2019 roku powiększając niektóre pozycje o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług 2,5% oraz przyjęte podwyżki dotyczące płacy minimalnej i wzrostu wynagrodzeń nauczycieli.

Do największych wydatków budżetu gminy zalicza się wydatki m.in. na Oświatę i wychowanie, które zaplanowano w kwocie 56 160 538,00 zł,  Rodzinę (obsługa programu „Rodzina 500+, wypłatę świadczeń rodzinnych, świadczeń pielęgnacyjnych itp. ) na, które zaplanowano kwotę 34 849 174,00 zł,  Administrację publiczną w w wysokści 17 198 189,00zł,  Gospodarkę komunalną i ochronę środowiska w kwocie 17  261 790,00 zł.

Dyskusje radnych nad proponowanym projektem uchwały budżetowej na rok 2020 rozpoczną się za kilka dni podczas posiedzeń komisji. Podobnie jak w wielu gminach w kraju nie jest to łatwy budżet, który przyjdzie realizować burmistrzowi Kozienic. Zmiany w przepisach dotyczących udziału w podatkach PIT lub CIT, zapewnieniu podwyżek dla nauczycieli oraz zwiększeniu płacy minimalnej powodują czasami rezygnację z programów lub planowanych inwestycji.

- Nie można powiedzieć, że będzie to rok słaby. Będzie słabszy niż bym chciał. Musimy zrezygnować lub przesunąć program rozwoju przedsiębiorczości. Przewidywałem na ten cel kilkaset tysięcy złotych natomiast w obecnej sytuacji musimy zobaczyć co przyniesie rok, czy szacunki finansowe jakie przesłało Ministerstwo Finansów  sprawdzą się. - dodaje burmistrz Kozłowski -  Ja bym powiedział, że ten projekt budżetu jest znormalizowany  z kierunkiem na inwestycje, bo musimy się rozwijać. Powtórzę, nie jest taki jak bym chciał, bo chciałbym iść z szerszym szpalerem inwestycyjnym, natomiast musimy go dostosować do obecnych realiów. Zobaczymy jak będzie wyglądała przyszłość

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Amator
Program rozwoju przedsiębiorczości... Moim zdaniem opowiadanie o tworzeniu miejsc pracy przy dofinansowaniu gminy po ileś tam tysięcy to była ściema od początku. Kiełbasa wyborcza w kampanii wyborczej samorządowej.
26-11-2019, 22:18:24
+ 23
- 1
odpowiedz
niemozliwe ze tak mało dostajemy przecież POLska to kraj dobrobytu ,rynku pracownika za /minimalną płacę /w ramach prawa i sprawiedliwości, JEST TAK WSPANIALE , CUDOWNIE PATRZ TVP 1, POLSKA KWITNIe,ludzia żyje sie wspaniale wracaja z zachodu wschodu azji itp

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/w-polsce- wzroslo-skrajne-ubostwo-najnowsze-dane-gus/pcsqevp
28-11-2019, 18:16:35
+ 6
0
odpowiedz
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie powrócą do szkół...
Fot. UG Garbatka-Letnisko
Tłumy ludzi na „Polance” w Garbatce-Letnisku, to w te wakacje częsty widok i to nie tylko w w...
W sierpniu mija 3 lata od momentu uruchomienia ośrodka Legii Soccer Schools w Kozienicach. Jak dzisi...
Gmina Kozienice chce zainwestować własne środki w poprawę jakości powietrza. Już za chwilę rusza nowy gmi...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook