Dzisiaj jest środa, 20 lutego 2019 r., 51 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
95 lat OSP Garbatka-Letnisko
Dodał: KamZap, 10-05-2018 10:05, odsłon: 1515
Fot. UG Garbatka-Letnisko
Fot. UG Garbatka-Letnisko

W roku 2018 swój jubileusz obchodzi jedna z najprężniej działających organizacji na ternie gminy Garbatka-Letnisko, czyli Ochotnicza Straży Pożarnej, która świętuje 95-lecie swojej działalności.  

W niedzielę 6 maja w Gminie odbyły się obchody 95-lecia OSP w Garbatce-Letnisko. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele pod wezwaniem NNMP w Garbatce-Letnisko, którą odprawił proboszcz parafii w Garbatce-Letnisko ks. kan. Augustyn Rymarczyk.

Zarówno w uroczystej eucharystii jak i w dalszej części obchodów udział wzięły władze samorządowe gminy Garbatka-Letnisko, druhowie z OSP Garbatka-Letnisko i sąsiednich ochotniczych straży, przedstawiciele wojewódzkich oraz powiatowych ochotniczych straży pożarnych, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Po uroczystej Mszy Świętej nastąpił przemarsz jednostek straży pod strażnicę. Przed remizą zebranych gości powitał prezes zarządu oddziału gminnego ZOSP RP i wójt gminy Garbatka-Letnisko – Robert Kowalczyk. Gospodarz pogratulował druhom pięknej rocznicy, podziękował za oddaną służbę na rzecz gminy i jej mieszkańców oraz kultywowanie i podtrzymywanie pięknej tradycji.

Następnie odbyły się uroczysty apel  oraz wręczenie zasłużonym strażakom medali i odznaczeń. Medal brązowy " Za zasługi dla Pożarnictwa" otrzymali: Jacek Basaj, Paweł Jędrys, Piotr Skiba. Srebrny medal "Za zasługi dla Pożarnictwa": Sławomir Gnyś, Michał Glegoła, Monika Kieliszek. Złoty medal otrzymali:  Roman Gnyś i Mariusz Morawski. Odznaką Strażak wzorowy zostali uhonorowani:  Marek Ziemka, Sebastian Ziemka, Mariusz Olejarz oraz Kamil Kłos. Za wysługę lat nagrodzono Sylwestra Delę, Dariusza Prygla, którzy obchodzili swoje 30 lecie, a także Alberta Grygla za 10 lat w służbie. Wójt gminy Garbatka-Letnisko również wyróżnił i nagrodził prezesów OSP oraz strażaków, którzy najczęściej biorą udział w akcjach pożarniczych i działają na rzecz straży. Oficjalne obchody zakończyły się wspólnym obiadem strażackim.

Do Ochotniczej Straży Pożarnej w Garbatce-Letnisko aktywnie należy 44 członków – 36 mężczyzn oraz 8 kobiet. Stanowi ona największe stowarzyszenie tego typu, na obszarze gminy. OSP czynnie bierze udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie  pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska oraz innych klęsk i zdarzeń. Jednostka zajmuje drugie miejsce w powiecie kozienickim pod kątem liczby wyjazdów. Druhowie również aktywnie uczestniczą w informowaniu ludności o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych, chętnie reprezentują OSP podczas uroczystości lokalnych i w organach samorządowych, a we własnych szeregach rozwijają sport, kulturę fizyczną oraz prowadzą działalność kulturalno-oświatową. Jednostka od 1995 roku należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który stanowi integralną część systemu bezpieczeństwa państwa.

Magdalena Marszałek

Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
ilustracja, źródło: pixabay.com
W piątek 1 marca Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu organizuje VI Zawody Narciarsko - Snowboardowe o ...
ilustracja, źródło: pixabay.com
Tylko w ostatnim czasie dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu policjantów zwalczający...
ilustracja, źródło: pixabay.com
Kozienicka Gospodarka Komunalna organizuje konkurs „Przejdź na ty z naturą, przynieś paczkę z makul...
fot. Marta Ankiersztejn
Kozienicki Dom Kultury organizuje wyjazd do Teatru Współczesnego w Warszawie na spektakl „Le...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook