Dzisiaj jest niedziela, 26 maja 2019 r., 146 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | KULTURA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | PRZETARGI
(Zdjęcia) 120 lat pięknej historii. Dziś strażacy z OSP w Kozienicach obchodzili 120-lecie istnienia ich jednostki.
Dodał: KamZap, 14-09-2018 20:01, odsłon: 3630
Fot. Kamil Zapora/A©Arpass
Fot. Kamil Zapora/A©Arpass

W tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Kozienicach obchodzi swoje 120-lecie istnienia. W piątek 14 września odbyły się związane z tym uroczystości. Z tej okazji została odprawiona msza święta w kościele pw. Świętego Krzyża. Następnie na placu przed siedzibą OSP miały miejsce dalsze uroczystości, w czasie których m.in. wręczono odznaczenia zasłużonym druhom i druhnom, a także przekazano jednostce nowy wóz pożarniczy.

Obchody związane ze 120-lecie istnienia OSP w Kozienicach rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Świętego Krzyża. Po niej wokół kościoła przeszła procesja pod przewodnictwem orkiestry OSP z okazji przypadającego tego dnia odpustu. Następnie defilada przemaszerowała wzdłuż ulicy Radomskiej na plac przed siedzibą OSP, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

 


Defiladę prowadziła Orkiestra Dęta OSP w Kozienicach.

 

Udział w święcie kozienickich strażaków wzięli m.in. zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Tadeusz Jopek, przedstawiciel mazowieckiego komendanta PSP mł. bryg. Jarosław Kociołek, wiceprezes zarządu oddziału wojewódzkiego związku ochotniczych straży pożarnych RP województwa mazowieckiego Zbigniew Gołąbek oraz członek zarządu Robert Grygiel,  starosta powiatu kozienickiego, a jednocześnie prezes zarządu oddziału powiatowego związku OSP w Kozienicach Andrzej Jung oraz wiceprezesi związku, komendant powiatowy PSP w Kozienicach st. kpt. Kamil Bieńkowski, zastępca komendanta powiatowego policji w Kozienicach kom. Dariusz Szewc, burmistrz gminy Kozienice Tomasz Śmietanka oraz jego zastępca Małgorzata Bebelska, zastępca przewodniczącego rady miejskiej w Kozienicach Edward Pułkowski, prezes Kozienickiej Gospodarki Komunalnej Robert Wojcieszek, przedstawiciel nadleśnictwa Kozienice, a także delegacje OSP z pocztami sztandarowymi.

Po podciągnięciu flagi państwowej na maszt, druh Marcin Jasek przytoczył skróconą historię OSP w Kozienicach. Jak usłyszeliśmy historia kozienickiej straży pożarnej jest nierozerwalnie związana z dziejami miasta, któremu służy i dzieli jego losy. Początki OSP w Kozienicach datuje się na rok 1895 kiedy to władze powiatu sprowadziły do miasta instruktora pożarnictwa Adama Wierzbickiego, który niezwłocznie rozpoczął werbunek do organizacji. Pomimo początkowych problemów z rejestracją z powodu wystarczającej liczby chętnych, po olbrzymim pożarze, który pochłoną znaczną część dzielnicy czwartek (obecnie os. Piaski) w 1898 roku, mieszkańcy zorganizowali się i wystąpili do władz o zgodę do działania. Kozienicka straż ogniowa poza wykonywaniem jej podstawowych zadań prowadziła również działalność kulturalno-oświatową, co w czasach zaborów pełniło specjalną rolę społeczną. Te i wiele więcej ciekawostek związanych z naszą lokalną strażą pożarną znajdziemy wksiążce Krzysztofa Zająca „120 lat OSP w Kozienicach”, która swoją premierę miała właśnie tego dnia.

 


Pamiątką tego jubileuszu będzie książka poświęcona OSP w Kozienicach opisująca jej dotychczasową historię.


Zasłużeni dla krajowego i lokalnego pożarnictwa

Później miało miejsce przyznanie odznaczeń, medali i pamiątkowych dyplomów dla osób związanych i zasłużonych dla pożarnictwa. Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP został przyznany m.in. burmistrzowi Tomaszowi Śmietance. Wśród osób odznaczonych Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa znalazła się druhna Lucyna Malec, która na co dzień pełni funkcję dyrektora wydziału polityki społecznej w urzędzie miejskim w Kozienicach. Były także odznaki za wysługę lat dla 17 strażaków oraz medale pamiątkowe „Pro Masovia” dla jednostki OSP w Kozienicach, druhów Tadeusza Pawlińskiego i Andrzeja Smolarczyka oraz Małgorzaty Bebelskiej. Na koniec wręczono dyplomy uznania dla wybranych strażaków.

Dla jeszcze lepszej służby lokalnej społeczności

Po odznaczeniach przyszedł czas na poświęcenie nowego samochodu pożarniczego dla OSP w Kozienicach, którego dokonał kapelan powiatowy strażaków ks. Jerzy Dziułka. Następnie miało miejsce symboliczne wręczenie kluczyków.

 


Tak prezentuje się nowy wóz oddany do dyspozycji kozienickiej OSP.

 

 

Jednostka OSP w Kozienicach otrzymała także nowy sprzęt ratowniczy.

 

Na koniec był czas na okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości. St. bryg. Tadeusz Jopek odczytał list komendanta głównego PSP generała brygadiera Leszka Suskiego, a także podkreślił znaczenie kozienickiej jednostki OSP. - Uroczystość 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej jest to bardzo duża uroczystość, ponieważ niewiele jednostek może poszczycić się takim osiągnięciem. Należy jednak pamiętać że jest to dorobek wielu pokoleń. Jednostka OSP w Kozienicach ma bardzo długą tradycję. Warto zaznaczyć również, że w 1995 roku jako jedna z pierwszych została włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego – przypomniał st. bryg. Tadeusz Jopek.

Po zakończeniu części oficjalnej strażacy i zaproszeni goście udali się na poczęstunek.


Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
ilustracja
W piątek 24 maja Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowis...
ilustracja, Pixabay.com
Pogotowie zostało ogłoszone dzisiaj w związku z koniecznością podjęcia działań mających na celu zminimali...
Fot. Kamil Zapora
W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W czwartek 23 maja Kozienice odwied...
Siłownia plenerowa na Osiedlu Energetyki w Kozienicach. Fot. Kamil Zapora
Trzy wnioski o dotację do Otwartych Stref Aktywności złożone w tym roku przez Gminę Kozienice zostały poz...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - sklep internetowy
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook